We Play Math

~ Creating math nerds, one game at a time ~

Currently Serving Grades K-3

Benefits for Students

  • Gamified curriculum is fun, increasing motivation and engagement
  • Learning is interactive and multi-sensory
  • Students see real-world application
  • Students receive immediate feedback
  • Students feel ownership over their learning
  • Improved understanding
  • Better retention
  • Reduce math anxiety
  • Build confidence
  • User friendly
  • Students learn more efficiently and effectively

Benefits for Parents

  • No nagging required
  • Parent dashboard allows you to see at-a-glance where your child is and what he/she might need help with
  • Valuable insights into your child’s learning
  • Immedite feedback for students and parents
  • Automatic grading, testing and feedback
  • Decreases homeschool parents workload
  • Parents, who know their children best, control academic objectives, track progress and tailor rewards to best motivate their children

Choose the Plan That Works Best For Your Family

Money-back guarantee. If We Play Math isn’t a good fit for your child, email us within 15 days of your purchase and we’ll refund 100% of your purchase price, no questions asked.

Single Membership

$20 /month

$197 annual membership (save $43!)

1 user
all grade levels


  • Unlimited access to all grade levels for 1 user
  • Live Learning
  • Hands-on math labs
  • Math games (online and printable) to practice skills
  • Math Stories
  • Enrichment activities

Family Membership

$35 /month

$347 annual membership (save $73!)

up to 6 users from one immediate family
all grade levels


  • Unlimited access to all grade levels so the whole family can learn together
  • Live Learning
  • Hands-on math labs
  • Math games (online and printable) to practice skills
  • Math Stories
  • Enrichment activities


*Your child may not take an entire year to complete a course. We skip all the fluff, so there are approximately 70 – 90 lessons per course (there are only 65 lessons in Math K). With that in mind, we have structured our membership packages by time period instead of by level. You will have access to all of the levels of curriculum with your membership so your children can work at their own pace and complete multiple levels each year if they would like.

We also understand the difficulty of meeting the needs of the entire family on a budget, so our family memberships include six seats for less than the price of two single memberships. Private tutoring is an additional cost and is available to all students.